EATON „SmartWire-DT“ sistema fiksuoja visus reikiamus pramonės įrenginio duomenis
Siekiant sumažinti aparato tarnavimo ciklo sąnaudas, būtina surinkti išsamius duomenis iš kuo daugiau jo dalių. Įdiegus pažangią prietaisų jungimo sistemą, paprastus automatikos prietaisus be autonominių ryšio funkcijų galima taupiai paversti išmaniais prietaisais, tiekiančiais vertingus duomenis, padedančius optimizuoti našumą, stebėti būseną ir vykdyti profilaktinę priežiūrą.
Nuolat didėjantis poreikis mažinti sąnaudas, stiprėjanti konkurencija, internacionalizacija ir globalizacija neaplenkia ir inžinerijos. Šiame sektoriuje, siekianti susidoroti su minėtais iššūkiais, vis daugiau dėmesio skiriama eksploatacijos sąnaudų mažinimui, ypač turint omenyje, kad įrenginiai paprastai eksploatuojami ne keletą metų, o dešimtmečiais. Eksploatacijos sąnaudos greitai pralenkia pirkimo išlaidas: neretai pastebima, kad jau po dešimtmečio eksploatacijos sąnaudos 5–10 kartus viršija investicijas.
Išsamios informacijos svarba
Pažaboti aparato tarnavimo ciklo sąnaudas ir nustatyti galimybes jas mažinti gali padėti duomenų skaidrumas. Profilaktinė priežiūra bus veiksminga ir leis išvengti prastovų tik fiksuojant išsamius būsenos duomenis iš kuo didesnio skaičiaus aparato dalių. Ši informacija taip pat leidžia eksploatuoti aparatus didžiausiu jų pajėgumu, nerizikuojant patirti prastovas. Siekiant pagrįstai įvertinti aparato būseną ir priimti patikimus sprendimus, būtina surinkti įvairiausius duomenis, pavyzdžiui, apie jo būseną, temperatūrą, skirstymo laikus ir energijos sąnaudas.
Šiandien sudėtingesnėje įrangoje paprastai jau yra įdiegta elektronika, galinti fiksuoti duomenis ir net paruošti juos apdorojimui. Tiesa, jeigu aparatą sudaro daugybė sudedamųjų dalių, situacija sudėtingesnė. Anksčiau tokiu atveju komponentai būdavo valdymo laidais jungiami į skaitmeninių arba analoginių valdymo sistemos įvesčių ir išvesčių jungtis, tačiau „Eaton“ siūlo geresnį sprendimą – išmanią elektros instaliacijos ir ryšio sistemą „SmartWire-DT“. Ši paprasta, greita ir ekonomiška sistema padės užtikrinti reikiamą duomenų skaidrumą. Ją taikant, nebūtina, kaip įprasta, prie valdymo sistemos atskirai jungti kiekvieno skirstytuvo, jutiklio ar pavaros – visi prietaisai jungiami žaliu aštuonių polių kabeliu su paprastomis kištukinėmis jungtimis. „SmartWire-DT“ kabeliu tiekiama elektros energija prijungtiems prietaisams bei palaikomas duomenų perdavimas.
Ryšio moduliai tobulesniam prietaisui
Didžiulis tokios sistemos privalumas (be to, kad ją galima greitai ir paprastai sumontuoti) – specialūs ryšio moduliai. Tai daugiausia specialieji integriniai grandynai (ASIC) su skaitmeninių ir analoginių matavimo signalų padavimo sąsajomis, procesoriumi savarankiškų programų algoritmams atlikti ir galinga ryšio sąsaja. Šiuos ekonomiškus ir kompaktiškus modulius galima naudoti paprastuose automatikos prietaisuose, kurie fiksuoja ir apdorojimui paruošia informaciją, įtraukdami ją į duomenų rinkimo procesą, pavyzdžiui, rankiniuose variklių starteriuose ar grandinės pertraukikliuose. Anksčiau informacijos rinkimo funkciją šiuose prietaisuose atlikdavo atitinkami pagalbiniai jungikliai arba skaitmeninių signalų įvestys, tačiau tam reikėdavo plačios infrastuktūros, kruopštaus planavimo, aparato dizainas būdavo sudėtingas.
Paprasta net ir didžiulių aparatų elektros instaliacija
„SmartWire-DT“ ryšio moduliai leidžia tiesiogiai prijungti susietus prietaisus prie centrinės valdymo sistemos arba aparato ryšio terpės. Šis metodas tinka mygtukams, kontaktoriams, praprastiems skirstytuvams, jutikliams bei įtaisams, tiekiantiems didelius skaitmeninių ir analoginių procesų duomenų kiekius, pavyzdžiui, rankiniams variklių starteriams, kuriuose įdiegta matavimo elektronika, minkšto paleidimo starteriams ar kintamo dažnio pavaroms. Prie kabelio, kurio ilgis neviršija 600 m, galima prijungti iki 99 elementų. Be to, IP67 įjungimo / išjungimo moduliai leidžia greitai pasirūpinti net ir didžiulių, šimtus jutiklių turinčių, aparatų elektros instaliacija. Jei vėliau prisireikia sistemą atnaujinti, naujas modulis tiesiog integruojamas į ryšio liniją ir įdiegiamas naujas jutiklis. Naudotojas naujus prietaisus prie linijos gali jungti kištukinėmis jungtimis ir konfigūruoti juos vienu mygtuko paspaudimu. Praktiškai nebereikia naudoti kruopščios apsaugos reikalaujančių brangių lauko magistralių, galima gerokai sumažinti arba apskritai atsisakyti tradicinio kryžminio jungimo.
Pridėtinė viso tarnavimo ciklo vertė
Ši technologija viso aparato tarnavimo metu kuria realią pridėtinę vertę. Inžinerijoje, pavyzdžiui, ji leidžia lengviau ir našiau planuoti loginius vienetus ir taip sumažinti projektavimo darbų krūvį 70 procentų, o jungimo, testavimo ir paleidimo darbų – 85 procentais. Iš viso taikant pažangią jungimo sistemą, tarnavimo ciklo elektros instaliacijos sąnaudos, pradedant projektavimu ir baigiant priežiūra, sumažėja 30 procentų. Svarbiausia, kad, užtikrinus duomenų skaidrumą, užtikrinama veiksmingesnė diagnostika ir priežiūra, didėja aparato eksploatacinė parengtis, našiau išnaudojami jo pajėgumai.
Į aparatą per „SmartWire-DT“ sistemą integruotas variklio starteris, tarkime, gali fiksuoti reikiamus duomenis, pavyzdžiui, variklio srovę, pekrovas, kitus naudingus diagnostinius duomenis, kurie perduodami tolesniam apdorojimui. Šis principas leidžia naudotojui laiku nustatyti kritines variklio apkrovas ir, gresiant aparato sutrikimui, užkirsti kelią variklio apsaugos funkcijos nutrūkimui ir atitinkamos pavaros gedimui. Nuolat fiksuojant variklių sroves, pavaras galima nepertraukiamai eksploatuoti didesniu galingumu bei taip veiksmingiau išnaudoti aparato pajėgumus, nesijaudinant dėl perkrovos sukeltos prastovos. Be to, išsijungus apsaugos funkcijai, variklio starteris pateikia išsamią informaciją apie gedimo priežastį, pavyzdžiui, fazės nutrūkimą.
Išmani prietaisų elektros instaliacijos ir ryšio sistema leidžia aparatų gamintojams ir sistemų integravimo bendrovėms lengvai fiksuoti visus operatoriaus nurodytus duomenis. Šie duomenys tuomet teikiami valdymo stotelėse arba vidiniuose monitoriuose.
Pasiruošimas ketvirtajai pramonės revoliucijai
Klientai, norėdami pasinaudoti debesijos teikiamomis galimybėmis, gali tinklų sietuvais prijungti „SmartWire-DT“ prie visų standartinių lauko magistralių, t.y. paversti daiktų interneto (IoT) dalimi. Tuomet duomenis galima realiuoju laiku naudoti debesijos paslaugoms, pavyzdžiui, būsenos stebėsenai. Net jei aparato gamintojas ateityje nuspręs pakoreguoti valdymo koncepciją, lauko magistralės įtaisų ar laidų sistemos pertvarkyti nereikės – paprastai užtenka pakeisti tinklų sietuvą. Kitaip tariant, užtikrinama atitiktis naujiesiems ryšio standartams, tokiems kaip OPC UA. Sistemų integravimo bendrovės taip pat gali internetu pasiekti aparatą bei atitinkamus duomenis ir naudoti juos, pavyzdžiui, diagnostikai arba priežiūrai.
„SmartWire-DT“ ryšio moduliai ne tik užtikrina didelį duomenų skaidrumą, bet ir kiekvieną prietaisą paverčia integruotu išmaniu prietaisu. Šių išmaniųjų prietaisų gebėjimas savarankiškai, decentralizuotai atlikti užduotis yra pasiruošimo ketvirtajai pramonės revoliucijai pagrindas.
Išsamesnę informaciją apie duomenų skaidrumą, kurį užtikrina „SmartWire-DT“ sistema, rasite baltojoje knygoje, kurią galite nemokamai atsisiųsti iš www.eaton.eu/en/iw/sys.